Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası

Kurumsal Koçlar Ne Yapar? Nasıl Yapar?

Kurumsal koçlar, tıpkı bireysel koçlar gibi koçluk yetkinliklerini kullanırlar. Eğer kurumsal koçluk yapılıyorsa; koçun mutlaka sistem yaklaşımı, saha deneyimi,  tercihen sistemi bütünsel olarak görebileceği üst düzey yöneticilik deneyimi olması önemlidir. Bu birikim koçların kurumsal başarını arttıracaktır.

Koçlar kurumlarda danışanlarının yetkinliklerine göre; zaman zaman mentor, zaman zaman koç olarak çalışırlar.

Kurumsal koçlar aynı zamanda kurum içi koçlar yetiştirmede de yetkin olmalıdırlar. Kurumlara iç koç yetiştirme yaklaşımı ile balık yemeyi değil , balık tutma deneyimini  yaşatmaları ve bunun için sürdürülebilir başarı yolunda birlikte yolculuk yapabilmeleri önemlidir.

Kısaca, kurumlardaki İç  Koçluk, uygulamalı bir liderliktir.

Koçluk soruna değil, çözüme odaklanır.

Kurumsal koçluk da çözüm odaklıdır, liderliği ortaya çıkarır, değişim yönetimidir, farkındalığı oluşturur, mevcut kaynakları harekete geçirir, motivasyonun ortaya çıkmasını sağlar, güçlü sorular sorar, derin ve etkili dinler, güven oluşturur, gelecek vizyonunun oluşmasında ve bu vizyonun eylem adımlarıyla realize olmasında etkilidir. Koç, üst düzey yöneticinin vizyon, strateji geliştirme ve karar verme süreçlerinde önemli bir yol arkadaşıdır.