Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası

Koç Kimdir?

Profesyonel koçlar, müşterilerinin özel ve mesleki yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış, sürekli bir ortaklık sağlarlar. Koçlar sahip oldukları beceri, yetenek ve yaratıcılığı etkin ve doğru yöntemler kullanarak açığa çıkaran, kişinin farkındalığını arttırarak harekete geçirip, gelişmeleri danışan ile birlikte izleyen kişidir.

Koçlar, kişilere kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini arttırmaları için yardımcı olurlar. Onları hedefleri yönünde yolda tutarlar; yolculuklarını izlerler, olası sapmalarda hedefi yeniden görmeleri ve bu doğrultuda yürümeleri için, adeta birlikte yolculuk yaparlar.

Koçlar, dinlemek, gözlemlemek ve müşterinin bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere bir dizi akredite eğitimlerden geçmiş; bu konuda yeterlilik sınavlarını tamamlamış uygulama sonuçları başarıları ile de yeterliliklerini belgeleyebilmiş kişilerdir. Koçlar özel etik değerlere bağlı ve kendisi de koçluk sürecinden geçmiş olmalıdır.

Koçlar çözümleri ve stratejileri müşterinin kendisinden edinirler; müşterinin doğal olarak yaratıcı ve becerikli olduğuna inanırlar. Koçun görevi, müşterinin zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek sağlamaktır.

Kısaca koç; kişi ve kuruluşları balık ziyafet sofrasına davet etmez, balık tutmayı sürdürülebilir eylem haline gelmesine rehberlik eden kişidir. Koç istenilen yolu kişiye açtırır , kişi ve kuruluşları hedefe kadar yolda tutar