Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası

Hazır Yemek Sektörünü Ne Gibi Değişiklikler Bekliyor?

   

   Toplu yemek satın almaya karar vericilerin kalite-fiyat dengesi ve risklere yönelik daha bilinçli olacağını düşünüyoruz.

    Zira sektör olarak çok önemli bilgi ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalar sektör çalışanlarını ve sektör için hazırlanan öğrencileri bilgilendirme ve eğitim şeklinde oluyor.


    Ayda 1-2 kez üniversitelerin Aşçılık ve Gıda Mühendisliği bölümlerinde konuşmalar yapıyoruz.

    Fuarlar ve kongrelerde gıda güvenliğine yönelik seminer ve sunuşlarımız oluyor.

    Öte yandan Ferhunde Atalar bir KalDer üyesi ve Gıda Güvenliği Derneği kurucu üyesidir. Bu platformda Gıda Dedektifleri Projesi ve Temiz Mutfak Projesi gibi çok ciddi topluma yönelik projeler yürütüyoruz.


    Örneğin İstanbul 2010 Gıda Platformu İstanbul Valiliği'nce ele alınmıştır. Bu platformda Gıda Güvenliği Derneği'nin ataması ile Gıda Dedektifleri Projesi'ni yürütmekteyiz. Gıda Dedektifleri Projesi ilköğretim çocuklarına yönelik çok değerli bir projedir.

    İşte bu çalışmalar şimdi ve gelecekte fark yaratacaktır..

    Sektörün gelecekte nasıl bir gelişim göstereceğine ilişkin şunları söyleyebiliriz:

  * Kendi yemeğini üreten firmaların yemek hizmetini büyük oranda özelleştireceklerini tahmin ediyoruz.

  * Özelleştirmeler rekabeti arttıracak, bu da kalitenin yükselmesini sağlayacaktır.

  * Hizmet alan taraf da uzman danışmanlar kullanacak veya uzman danışman gibi çalışan profesyonel firmalardan yemek hizmeti alma yoluna gideceklerdir.

  * Büyük çaplı hizmet alan firmalar da toplu yemek uzmanları, gıda mühendisi veya gıda teknikeri gibi profesyonellerle çalıştıracaklardır.

  * Toplu yemek şirketleri gelecekte yemek hizmetlerinin yanında kantin ve kafeterya işletmeciliği, otomatik çay-kahve-meşrubat makineleri gibi ek hizmetleri de yerine getirecekler. Bu da sektörün hizmet yelpazesinin genişlemesi anlamına gelecektir.

  * Avrupa Birliği süreci yemek sektörünü olumlu anlamda etkileyecek, sermaye bütünleşmesi ve şirket evlilikleri ortaya çıkacak. Bu da sektörün hızlı büyüme ve gelişmesi anlamında ciddi yapısal değişimlere yol açacaktır.

  * Sektör AB süreci içinde Gıda Güvenliği, İnsan Hakları, Yeterli Dengeli Beslenme kapsamında pek çok değişime gebedir.

Ferhunde Atalar